Mi az a passzív hangfal?
Akkor nevezünk egy hangfalat passzívnak, ha csak passzív elemeket tartalmaz (hangszóró, többutas hangfalnál hangváltó), egyszerűbben fogalmazva, nincs benne beépített erősítő. Ebből kifolyólag külső erősítő szükséges a meghajtásához.
Mi az az aktív hangfal?
A passzív hangfallal ellentétben ebben találunk beépített erősítőt, tehát nem kell hozzá külső meghajtás, csak jelet, illetve tápot igényel.
Melyik a jobb?
Na ezt a kérdést már nem olyan egyszerű megválaszolni. Természetesen attól függ, hogy milyen szempontok szerint vizsgáljuk ezt a kérdést.
Az aktív hangfalak nagy előnye a passzívakkal szemben az, hogy kompaktak, ezért a szállításuk egyszerűbb. Emiatt a tulajdonság miatt utazó zenészeknek ez lehet az ideálisabb megoldás, főleg akkor ha nincs szükség túl nagy technikai háttérre (pl. 2 db hangfal elég). A beépített erősítőnek az is az előnye, hogy az adott hangfalhoz tervezik, tehát jó esetben a lehető legjobban kihasználja a hangfal adottságait.
Azért ennek is vannak hátrányai. Mivel bele van építve az erősítő, ezért egy aktív hangfal jóval nehezebb. További hátrány, hogy az aktív hangfalhoz a jelkábel mellett tápkábel is szükséges, tehát minden hangfalhoz 2 db kábelt kell kihúzni.
A passzív hangfal nagy előnye az aktívval szemben, hogy csak egyetlen kábelt kell kihúzni hozzá, ami biztosítja az erősített jellel történő meghajtást. Hátránya viszont az, hogy külön végfokot igényel, ami a szállítás szempontjából kedvezőtlenebb, illetve jól kell megválasztani a végfokot, hogy az adott hangfal tulajdonságait a lehető legoptimálisabban ki tudjuk használni. Ez a megoldás főleg nagyobb rendszereknél javasolt az egyszerűbb kábelezés miatt, ugyanis egy komolyabb végfok egyetlen csatornájával akár több hangfalat (vagy akár egy többutas rendszert) is meg lehet párhuzamosan hajtani, így az egy oldalon lévő hangfalakhoz elegendő lehet akár egyetlen kábel is (erről majd később írok egy külön bejegyzést).
Költségek tekintetében nem lehet azt mondani, hogy az egyik vagy a másik megoldás olcsóbb. Maga a passzív hangfal természetesen olcsóbb, mint az aktív, mivel nincs benne erősítő, viszont ehhez meg kell vennünk a végfokot, így már nagyjából ugyanott vagyunk árban.
A fentiek alapján érdemes mindenkinek átgondolni, hogy mire is van szüksége és melyik lehet számára a kedvezőbb megoldás!
Ha tetszett a cikkem, kérlek oszd meg másokkal is!
Aktív hangfalak
Az aktív hangszórók olyan hangszórók, amelyek már beépített erősítővel rendelkeznek.
Az ilyen hangszórók esetében a forrásból vagy az előerősítőtől érkező jel először az aktív keresztváltóhoz jut,
amely általában műveleti erősítőkön alapul. Itt már úgynevezett részsávokra kerül felosztásra,
amelyeket az egyes hangszórók számára külön-külön használnak.
Ezután minden egyes részsáv a megfelelő különálló erősítőhöz kerül, amely közvetlenül egyetlen hangszórót vezérel.
Az úgynevezett aktivitás mértéke változhat. Aktív hangszórók esetében a leggyakoribb megoldás az, hogy a teljes elektronikát,
azaz az aktív keresztváltót, amely kívülről kapja a jelet, és a teljesítményerősítőket, a hangszekrény belsejében helyezik el.
A vezető cégek nagyon modern aktív hangszórórendszerei érzékelőkön keresztül további visszacsatoló áramkörökkel rendelkeznek,
amelyek elemzik maguknak a hangszóróknak a működését, és annak megfelelően korrigálják a jelet.